V případě, že se rozhodnete realizovat nákup nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře, pravděpodobně se nevyhnete uzavření rezervační smlouvy. Ačkoliv uzavření takové smlouvy má závažné právní následky, bývají tyto smlouvy nejméně kvalitní a často se v nich setkáte s těmito chybami.

1. Míchání pojmů

Většina rezervačních smluv používá nedůsledně pojmy, jako je poplatek za rezervaci, záloha na kupní cenu, záloha na provizi, provize a smluvní pokuta. Tato nedůslednost vytváří velmi nepřehledné konstrukce, kde se v krajním případě může stát, že zprostředkovateli vznikne vedle sebe nárok na odměnu za rezervaci, neboť nemovitost rezervoval, nárok na provizi, neboť vytvořil příležitost k uzavření kupní smlouvy, i nárok na zaplacení smluvní pokuty tam, kde zájemce kupní smlouvu nakonec neuzavřel.

2. Rezervace bez záruky

Většina kupujících si neuvědomuje, že zprostředkovatel nemůže ve většině případů nemovitost pro kupujícího rezervovat, tedy zajistit, že ji neprodá nikomu jinému, neboť není jejím vlastníkem. Rezervační poplatek je tak fakticky pouhou zálohou na provizi zprostředkovatele, který mu z povahy věci nemůže nic garantovat.

3. Nepochopení smyslu rezervace

Nepochopen bývá ve většině případů i smysl rezervačních smluv, kterým by mělo být poskytnutí prostoru kupujícím pro to, aby si koupi nemovitosti mohli v klidu rozmyslet, tedy provést technickou a právní prověrku nemovitosti a ověřit si, že pro její koupi mají zajištěné financování. Většina rezervačních smluv nestanoví přesná pravidla, kdy kupující může rezervaci zrušit (od smlouvy odstoupit) a požadovat vrácení rezervačního poplatku. Na druhou stranu pečlivě upravují, kdy vznikne zprostředkovateli nárok na odměnu nebo smluvní pokutu.

4. Nepřiměřená výše rezervačního poplatku

Nepřiměřená ve většině případů bývá i výše rezervačního poplatku, které obvykle odpovídá celé provizi zprostředkovatele, nikoliv však škodě, která by zprostředkovateli v důsledku nerealizovaného obchodu skutečně mohla vzniknout. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že pokud obchod nebude realizován zájemcem, bude později zprostředkovatel inkasovat plnou provizi od někoho jiného.

Narazili jste při čtení Vaší smlouvy na některý ze zmíněných problémů? Pak je možná na čase vyhledat pomoc odborníka – podívejte se do našeho Centra služeb.

[Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří KROUPAHELÁN.]

 

  1. Clanek o nicem. Cekal bych spravny priklad smlouvy. Ale chapu ze pak by to nebyla reklama na vaseho poradce. Ze sve zkusenosti si dejte hlavne pozor aby vam k pripadne rezervacni smlouve dal i predkupni ci kupni smlouvu kde jsou udaje o tom co a jak budete kupovat. Tydyt z remaxu nam dal pouze svuj rezervacni pamflet o tom ze mu mame zaplatit 80 tisic. Takovy papir samozrejme v bance nestaci k vyrizeni hypoteky. Smlouvu predkupni nam odmital dat dokud mu nezaplatime. Jen nam ustne rekl ze kdyz to udelame pres jeho poradce v gepard finance a hypoteku nedostanem tak nam rezerv. popl. vrati. Tak jsme ho poslali nekam. A vrele to vsem doporucuju. Kamarad mel treba poplatek makleri pouze jako bod v predkupni smlouve coz je samozrejme daleko korektnejsi postup. Takze i na slusnejsiho maklere lze natrefit ale asi to neni lehke…

  2. noo, až tak o ničem ne. Nedávno jsem se setkala s jednáním, popsaném v bodě 4. Realitka chce provizi, i když se pronájem neuskuteční. Tedy může za jednu věc inkasovat několikrát. To se mi nezdá dvakrát košer.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *