Týdeník Profit informoval o tom, že neochota platit provizi, nedůvěra v kvalitu poskytovaného servisu nebo dokonce obavy z podvodů jsou hlavní důvody, proč se zhruba polovina realitních transakcí v tuzemsku odehrává bez přítomnosti makléřů.

Tyto a další aspekty nahrávají vzniku serverů, jako jsou Bezrealitky.cz. „V průběhu finanční krize došlo k výraznému snížení zájmu lidí o investice do nemovitostí prostřednictvím developerů nebo realitních kanceláří. Jejich ceny jsou vnímané jako nejvyšší a zákazníci nevidí důvod, proč by měli za prodej bytu nebo domu dávat prostředníkovi velkou provizi či provizi platit vůbec,“ konstatuje Aleš Flígr z inzertního serveru RealitníTržnice.cz.

V posledních 10 letech prodávala, kupovala nebo pronajímala nemovitost zhruba třetina Čechů. Celých 42 procent z nich se rozhodlo, že při obchodech nevyužijí služeb realitní kanceláře. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK. O tuto část trhu, která dosud zprostředkovatelům nedůvěřuje, svádí realitky tvrdý boj.

Překážkou na cestě k novému klientovi je ale mnohdy výše provize za uskutečněný obchod, která se nejčastěji pohybuje okolo pěti procent z ceny nemovitosti, v některých případech však dosahuje až 10 procent. Ochota platit prostředníkovi navíc klesá s rostoucí cenou nemovitosti. To se jasně ukazuje na realitním trhu v Praze, kde jsou ceny i provize nejvyšší z celé republiky a realitní kanceláře zde nevyužívá plná polovina prodávajících a kupujících.

 1. Markéta says:

  Dobrý den,
  vůbec se těm lidem nedivím. Momentálně kupujeme byt přes nejmenovanou RK a můžu vám říct, že takové amatéry jsem již dlouho neviděla. Ještě musím dodat, že se jedná o největší RK v kraji, takže se od jejich zaměstnanců očekává profesionalita a přesnost.
  Spoléhali jsem na to, že za nás RK vyřídí všechnu byrokracii, ale to jsme byli na omylu. Ohledně bytu jsme začali jednat před více jak měsícem. A co myslíte, už je byt náš? Ani omylem. Jsou s tím jen samé problémy, člověk si musí hodně věcí řešit sám.
  A to není to nejhorší, 2x nám sepsali špatnou kupní smlouvu. TAk tedy nechápu, proč si berou tak vysokou provizi, když jsou to takový ,,matláci“
  Ono jde především o jednu věc, trh RK je v ČR zahlcen milionem realitních makléřů, kteří nemají dostatečné vzdělání a pak to tak amatérsky všechno dopadá. Jediným motivem makléře je připsaná provize z prodeje, nikoliv spokojený zákazník.
  Po této zkušenosti, raději obětuji svůj čas a RK se zdaleka vyhnu.

  • Petr Mekva says:

   Píšete zde hlouposti, pokud jste tak dobrá a neomylná, tak proč si neprodáte vaši nemovitost sama ?

   • Martin says:

    Jsou to v drtivé většině úplní joudové. Už jsem byl cca. na patnácti prohlídkách a tak 12/15 makléřů. Byli joudové, co to se mnou jen prošli. Tady je kuchyň, tady záchod. Takou ložnice, pokoj. A naval provize 5% + DPH. Za co proboha? Chápal bych a bral bych i za ten amatérismus do 50 000. Ale 100 – 140 000 je nehoráznost, a radši si to přes advokáta vyřídím do 20 000.

  • Lukáš says:

   Naprosto souhlasím!!! Prošel jsem několika prohlídkami a takový diletantství, jaký předvádí makléři, jsme snad v žádném jiném oboru neviděl. Chci koupit byt, a to v hotovosti, takže naprosto bezproblémovým způsobem. Přesto realitka chce 8 % z kupní ceny jako provizi. LV jsem si našel sám, smlouvu jsem schopný udělat taky a mám zaplatit svůj tříměsíční plat někomu za to, že byt nafotil naprosto dementně a tmavě (1 hodina práce) prověřil právní vady (1 hodina práce) a zajel tam se mnou (1 práce * cca 9 lidí přede mnou). Ostatní administrativa zabere max. dalších 5 hodin, takže 17 hodin práce makléře (a to ještě hodně přeháním). Navíc na jakoukoli otázku týkající se technického stavu objektu, možností převodu do OV a další základní otázky nedokázal odpovědět. Jediný, co mi o objektu téměř vždy dokážou říct, je to, že: tady je kuchyň, tady jsou plastový okna a tady je sklep. Lidi, přestaňte se bát prodávat sami! Inzerujte bez RK, nepodporujte zloděje!!!

   • Martin says:

    Absolutně souhlasím. Mám stejnou zkušenost. Ještě kolikrát Ti amatáři se musí ptát majitele, kdy bude mít čas, aby tam byl s námi nebo aby odemkli. Snad tam stačí makléř. I když při otázkách, k
    zda někudy vede komín, tak neví. Na složitější dotazy neznají většinou odpověď, že budou zjišťovat. To mají vědět již předem. S takovým amatérismem jsou se taky setkal jen ve státních byrokracii, ale tam aspoň vědí, to co mají v kompetenci, takže i tam je ten přehled pořád lepší. Těmhle svoje 10-ti násobně náročněji vydělaný prachy platit nehodlám.

  • Beninnger says:

   Mate naprostou pravdu, chteji jen lidi oskubat, spolehaji na to, ze clovek kupuje nebo prodava , nemovitost 1x maximalne 2x za zivot,nema zkusenosti ani zadne poradne informace, tak se obrati na Realitku..polovinu Vam zataji a nebo zalzou….pokud chcete vice informaci, tak s Vami prestanou komunikovat…je to jedna prolhana banda…ja takhle stale neco resim s realitkou SAND-Domazlice,…….absolutni nezajem, povrchnost, arogantni vystupovani a to tehdy az uz Vas maji zahackovaneho a jsou si jisti , ze takhle s Vami muzou jednat…. polovinu veci si musite vyridit a zaplatit stejne sami, smlouvy maji stazene z internetu..neplati zadne pravniky, jen kdyz jim tece do bot, vysoke provize za OO prace… pak uz nemate moznost uniku…. Oni to vi , a proto se tak chovaji …. lidi hodne , ale hodne se informujte, nactete, vyhledejte co nejvice informaci na internetu vyptavejte se , nez se vydate do ruk temto zralokum….a pokud mozno tak si svou nemovitost radeji prodejte sami s pomoci pravnika anebo notare a toho molocha RK obejdete obloukem…uz nikdy neoslovim zadnou RK………

 2. A proč nejmenovaná? Tak ten název napište, když jste nespokojená! Potom se nadává na všechny. A to že jsou ve velkých RK amatéři, to je přece známé! Berou tam kdejaký jelito a krom drahého školení jak oblbnout lidi jim nedají nic. A to školení si musí zaplatit!

 3. R. Keller says:

  Amatéři jsou především provozovatelé těchto stránek. Proč už druhý den nejde vložit inzerát ?!?! K vzteku a to velmi…

   • You have a true writing tnalet which is evidenced by this informative article. Your presentation and unique views are expressed well, smart and interesting. You and I have like minds.

  • Máte naprostou pravdu – amatéři a ještě pomlouvají….samozřejmě proto, aby si sami nahrabali – a hloupí lidi jim na to skáčou. Přála bych každému, kdo si myslí, že jsou realitní makléři podvodníci a amatéři, co nic neumí, aby se pěkně napálil s tím svým „prodejem bez realitky“ – speciálně těmto držgrešlím bych to ze srdce přála…..

   • Barča says:

    To je hezké,že ostatním přejete zlé věci, jen dávejte pozor, aby se Vám to nevrátilo. Co když držgrešle prostě nemají na to, aby platili jeden nájem nebo procento navíc? Byt jsem si našla bez realitky a mnoho lidí z mého okolí také…. Hezký den.

 4. Taktéž se nedivím. Vloni jsme kupovali byt přes RK Sting a nebyli jsme spokojeni ani my ani prodávající. Letos jsme koupili dům přes MM Rality, a lituji toho, že jsem vyměkl a šel do prodeje přes RK.
  Podle mého názoru si realitky provize vůbec nezaslouží. Ve Stingu pani pracovala lážo-plážo, i když věděla, že prodávající spěchá. (Pominuli základní chyby v překládaných smlouvách ap.) Díky ní přišli prodávající o výhodnou koupi jiné nemovitosti.
  U MM reality jsme využili služeb MM Hypo centra a horší rozhodnutí jsem snad neudělal. Spoustu podkladů a papírů jsem musel shánět sám, nabízená řešení financování se ve finále ukázala jako nepoužitelná nebo nevýhodná. A takto bych mohl pokračovat.
  Příště sáhnu po právníkovi nebo si to zařídím sám.

  • Realitned makle9ř že1de1 zaplacened 5procent z kupned ceny dopředu,plus DPH (?) a zatedm zropztředkoval jenom prohleddku s majitelem nemovitosti po telefonu. Je tohle norme1lned? Videdre1, že pokud nezaplatedme vše do dvou dnů, Bude nabedzet nemovitost dalšedm ze1jemcům.

 5. Evanoa says:

  Myslím si a ze zkušenosti i vím, že chytří lidé k dobré RK půjdou, už z důvodu pohodlí apod. Každý ví, kolik podvodníků je a RK si majitelé vždy oklepne. Je hodnně nepodctivých RK, ale sama vím, že všichni nepatří do stejného pytle :)

 6. Chtěl bych v dnešní době vidět toho blázna,který dá při koupi nemovitosti jen tak dvě mega(např.) někomu,koho nezná a neví,co od něj čekat :) V době,kdy je tady všech podvodníků ráj.Bez realitky ani ránu,je ovšem pravda,že si dnes na realitku hraje kdejaký debil,který akorát těm poctivým a slušným kurví jméno.

 7. Lustrant says:

  S makléři se setkávám často, zajímá je jen provize nic jiného. Za posledních 5 let jsem poznal jen jednu samostatnou makléřku, kterou bych mohl doporučit, protože se snažila a dělala to zač byla placena.A jaké jsou provize? Zažil jsem provizi z 13.5 mil jen 200.000 vč. DPH ale také z 790.000 částku 70.000 vč. DPH a to původně chtěl 90.000 Kč. Je také známo, že se makléři kroutí, když mají vystavovat daňové doklady, nechtějí platit daně – to dělají nejčastěji neplátci DPH.Největší nešvar je vybírání provizí od obou stran a pak se diví, že k nim není důvěra. Jinak malí makléři pracující na IČ zažívají těžké časy a bude ještě hůř, lidé již chápou jejich nulovou přidanou hodnotu.

  • Petr Mrkva says:

   Milí pane, přidaná hodnota jak uvádíte ve vašem příspěvku není zas tak nulová. Schválně si to zkuste :-) ,,Ať si to tady pan majitel zkusí,, :-D

  • Nelíbí se mi, jak většiná z Vás hází Rk do jednoho pytle, to je nejednodušší řešení, ale takto by se to dalo udělat v každém oboru. Ale tak to není, problém je v tom, že to dneska dělá každý, nebo si každý myslí, že to může dělat, ale tak to není. Je to práce jako každá jiná, to znamená, že pokud se chce mít člověk dobře, musí to dělat naplno. Já dělám makléře, mám se velice dobře, to neříkám, ale je to dřina, dělám 6-7 dní v týdnu 12 hodin denně, když klient potřebuje něco rychle, dělám ještě víc, vše za něj zařídím, nemusí na jediný úřad, ani do banky kvůli hypotéce, to zařídí naše hypocentrum. Za 2 roky, co to dělám, jsem neměl jediného nespokojeného klienta, ano samozřejmě, že se mi za tu dobu stalo, že jsem něco popletl, nebo zapomněl, ale stejně mi to lidi odpustili a ve finále se na mě obrátili znovu s jiným prodejem. Když chci něco prodat, tak není nic jednoduššího, než si zjistit referencu na tu firmu a přímo makléře, nedat na jednu dobrou, nebo špatnou referenci, ale pokud jich je drtivá většina dobrá, nebo špatná, to už o něčem vypovídá. Případně se zeptat známých, kteří prodávali, tak přes koho a jak byli spokojeni.

 8. Pozor na smluvní podmínky ať se nedostanete do problému:

  V případě vložení inzerce, která porušuje Smluvní podmínky portálu, nenabízí Nemovitost nebo odporuje zákonu či dobrým mravům, vzniká RT vůči Makléři RT nárok na smluvní pokutu ve výši 50.000,-Kč (slovy: padesát tisíc korun českých) za každé jednotlivé porušení. Smluvní pokuta je splatná do 5 pracovních dní ode dne doručení výzvy na e-mailovou adresu Makléře RT uvedenou při registraci, pokud nedošlo ze strany Makléře RT k její změně. Makléř RT výslovně souhlasí s tím, že RT je oprávněna započíst složené finanční prostředky v Peněžence na smluvní pokutu, pokud nedojde k její úhradě ani do 10 pracovních dní ode dne doručení výzvy. Tímto ustanovením není dotčen nárok na náhradu případné škody vzniklé porušením povinnosti, na kterou se vztahuje smluvní pokuta.
  5) Odpovědnost

  RT neodpovídá za pravdivost a úplnost údajů týkajících se Nemovitostí nabízených Makléři RT prostřednictvím portálu. V případě, že makléř RT uvede nepravdivé údaje zavazuje se k úhradě smluvní pokuty v souladu s úpravou smluvní pokuty v čl. 4 Smluvních podmínek portálu.

 9. Petr Mekva says:

  Píšete zde hlouposti. Pokud jste tak dobrá a neomylná jak uvádíte, tak proč si neprodáte nemovitost sama ?

  • :-) …. my jsme si ho sami prodali! Nejdříve jsme ale oslovili RK. Když dorazil realiťák/-čka na schůzku, první co jí zajímalo byla exkluzivita a už měla s sebou samozřejmě připravenou smlouvu. Na rovinu jsem řekla: „v žádným případě“. Pak nám navrhla prodejní cenu nižží, než za jakou jsme byt kupovali před 13 lety a zároveň nám uvedla svoji provizi, kterou požaduje. Říkám: „prosím Vás, vždyť už není období regrese (rok 2015) to bysme na tom pěkně prodělali!“ Řekla: „No víte, ta lokalita, … ten dům, …. OK, můžu si nafotit váš byt? Mám totiž potencionálního zájemce.“ Navrhla jsem jí poslat moje fotky, ale nic jsem jí nepodepsala. Druhý den jsem našla na jejich stránkách inzerát s prodejem našeho bytu. Tak jsem jí kontaktovala s oznámením, že dost přestřelila a že jedná neprofesionálně. Poslala mi omluvu, že se unáhlila. A to se jednalo o spolumajitelku jedné ze 2 největších RK v Písku (tedy žádný nováček ani amatér, prostě jen ukázala běžný způsob práce zavedené RK). Neměli jsme již důvěru. Byt jsme nakonec prodali přes „bezrealitky.cz“. Koupil ho první zájemce, který do toho bytu vstoupil a o 40% vyšší cenu než nám navrhovala RK!!! Tady máte fakta vážený pane Mekvo, žádné hlouposti!

 10. Innominepatris says:

  Jednou a stačí!!!! Realitní kancelář nikdy víc!!!! Vůbec nejhorší zloději a banda mizerná jsou Realitstav-RK!! Arogantní pakáž se zasr… úlisným chováním..Od samého začátku jim jde jen o to podstrčit vám pochybnou smlouvu a pak vás odrat jak posvícenskou husu. Svině je proti nim čisťoučká jak padlý sníh!!!

  • Prodavajici says:

   Vlastni zkusenost – prodavam byt 3+1 v dobre ctvrti v Praze….ac jsme zadala do inzeratu, ze pro RK ne!!! me nepretrzite doslova obtezuji prave RK… Vrchol nastal, kdyz jsme nasli nas inzerat ukradeny s kompletnimi informacemi i nasimi vlastnimi fotkami s jejich vodotiskem a prezentovany jako jejich nabidku! Zlaty hreb poruseni autorskych prav byl kdyz jsem na inzerat zavolala jako fiktivni zajemce, maklerka mi popsala nas byt,samozrejme uvadela totalni blbosti a slibila, za mi sjedna s majitelkou (se mnou!) schuzku a prohlidku bytu….tesim se na setkani se sebou!
   Shrnuti: verim, ze nejsou vsichni spatni, ale jsem presvedcena, ze takto proskolena bych mohla byt dobrym realitnim maklerem sama a proto jsem dospela k neotresitelnemu zaveru, ze s pravnikem zvladnu prodat nemovitost sama a za mensi poplatek. Takovi makleri skodi vsem svym kolegum a diky nim vlastni obor likviduji.

 11. Machala says:

  Dobrý den,
  většina názorů ohledně spolupráce s RK je samozřejmě na základě spokojenosti s prodejem, či nákupem nemovitostí. Kupoval jsem byt 3+1 v Praze a spolupráce nebyla příliš úspěšná a obchod se zdlouhavě protahoval. Naopak kupoval jsem byt v Brně přes Real Smart a navzdory poměrně mladému kolektivu lidí jsem byl mile překvapen o informovanosti a celkovém přehledu o nemovitostech na trhu v této lokalitě. Obchod dopadl úspěšně a RK doporučuji. http://www.real-smart.cz

 12. možna to zni trochu blbě, ale diky bohu za internet. Nebýt totiž toho tak sem se nikdy nedovědel co sou to zač. Teda ta RK Realitstav. Náký p. Klvaňa. Teda jsem jednal spíše s nakou zenskou po telefonu,ale jak ta se snazila vnutit! Tak mili na mě nejsou ani v rodině. Pak mi jeden znamy diky bohu poradil at si je vygogluju a dyz se to udelal tak po mnoha hodinach lopoty sa dostavili vysledky! René Klvaňa a spol podvodníci sro. Fakt sama chvala… Verim tomu bo sem uz aj cosi o realitkach slyšel, mam jakesy zname, a pak mi to aj kdosi potvrdil že su to svině. Nemozu si dovolit prodat stary barak a eště nakrmit spoustu krku v jakesy realitce! Cely zivot me okrada vlada, pak zase druha, v parku uz me prepadli loupeznici tak se nenecham olupit este realitkou. Ti lide to tam asi nepisu na tym internetu ze srandy ze. Nebo ze su spokojeni to sem tam nenasel. Zajimave. Dyz mam prodat to posledni co mi este zbylo tak nemozu ryskovat nechcu byt bezdomovcem jako jini. Zdar

 13. Taky jsem nevěřil vlastnímu úsudku, natož očím. Tahle Realitstav-RK je normální banda sehraných podvodníků. Je to jako v nějakém holyvoodském filmu o podfukářích.Úplně vás oblbnou, ztratíte přehled i úsudek a jste v háji. Pootevřete jim dvířka, strčí dovnitř prstíček, a už se jich nezbavíte! Pak vám to teprve začnou problémy. BALAMUCENÍ LIDÍ TO JE JEJICH PARKETA!!! P O Z O R N A N Ě !

 14. Mm reality nedivim se že lidi nenavidi realitky, pritel pracoval v MM Ceske Budejovice, vedouci arogantni prihlouplik Pouzar ktery resi jen prachy prachy prachy pry nema ani maturitu Sami arogantni lidi klienti jsou blbci hovada des a hruza nikdy realitku!

  • Mám s nimi špatnou zkušenost. Přes rok jsem prodávala byt. Realitní makléř, mi třeba dva měsíce nezavolal

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *