V poslední době se často mluví o realitním boomu, o tom jak rychle rostou ceny nemovitostí, a že se všechny snadno prodají. Pravdou je, že u některých nemovitostí trvá i několik měsíců, než dojde k jejich prodeji. Jak to udělat, aby prodej té vaší proběhl rychle a hladce? Někdy je velkým pokušením celou záležitost prostě předat realitnímu makléři. Neukvapujte se. Celou záležitost zvládnete zařídit sami a nemusíte platit nikomu provizi. Máme pro vás průvodce, jak na to.

1. Příprava nemovitosti

Uveďte vaši nemovitost do nejlepšího možného stavu. Co to v praxi znamená? Nechte vyniknout, jak je prostorná a dejte zájemci šanci představit si, jak by ji mohl zařídit. Prezentujte ji jako připravenou pro nový začátek.

  • Zbavte ji osobních věcí. Většina nových zájemců nebude sdílet nadšení pro předměty, které podle vás nemovitost zkrášlují (rodinné foto, trofeje atd.).
  • Zbavte se nepotřebného nábytku, vytvoří se tím více místa a nemovitost se stane vzdušnější.
  • Zbavte nemovitost zápachu. Pokud jste kuřák nebo jste měli nějaká domácí zvířata, většinou si sami zápach již neuvědomujete, ale zájemci si jej pravděpodobně všimnou během první prohlídky.

Tip: Při prohlídkách si zájemce všímá malých nedokonalostí, kterých jste si vy již dlouhou dobu vůbec nevšimli. Snažte se na tyto reakce reagovat a před další prohlídkou je odstranit.

2. Stanovení ceny

Porovnejte, kolik stojí podobné nemovitosti v okolí. Projděte si podobné nabídky na internetu, oslovte své sousedy a zeptejte se za jakých podmínek si nemovitost zakoupili.

Většina majitelů si neuvědomuje, že při využití realitní kanceláře se vždy platí provize. Jediná otázka je, zda ji platí prodávající, kupující či oba. Bez realitky můžete – jakožto majitel – buď realizovat větší zisk nebo ji nabídnout za cenu sníženou o provizi (3-6 %) a prodat rychleji.

Pokud si nevíte rady obraťte se na sluzby@bezrealitky.cz nebo zavolejte na infolinku +420 226 219 939.

3. Příprava inzerátu

Většina lidí, kteří hledají bydlení se nechá odradit odbytým inzerátem. Neumístěním fotografií a kvalitního popisu k nemovitosti zbytečně snižujete šance a prodlužujete dobu než se s vámi zkontaktuje první zájemce.

Na co vše nezapomenout při jeho popisu se dočtete ve článku Jak vytvořit perfektní inzerát? Díl I.: Popis

Je prokázáno, že inzeráty nemovitostí bez fotografií jsou velmi často přeskakovány. Přečtěte si Jak vytvořit perfektní inzerát? Díl II.: Fotografie

4. Při prodeji

  • Zaplacení zálohy – Pozor, nezapomeňte zaplacení zálohy potvrdit smlouvou o budoucí kupní smlouvě.
  • Podpis kupní smlouvy – Dokud nedojde k provedení vkladu do katastru nemovitostí, nemovitost je stále prodávajícího.
  • Převod na katastru a zaplacení nemovitosti – Nemovitost je převedena na nového kupujícího

Tyto úkony není dobré podceňovat. Realitní kanceláře si odhad ceny nemovitosti, návrh na zápis do katastru nemovitosti atd. často účtují nad rámec své provize (která například u 3 mil. nemovitosti může činit 180 tis.)

K úspěšnému převodu na katastru nemovitostí musíte mít kupní smlouvu bezchybnou. Z tohoto důvodu doporučujeme vyhledat pomoc advokáta (pozor tyto služby u realitních kanceláří často neposkytuje advokát, který vám na dokumenty poskytuje garanci).

Nejste si jisti, jestli to zvládnete? Otevřeli jsme Centrum služeb, kde vám pomůžeme s převodem nemovitosti, úschovou kupní ceny či kontrolou kupní smlouvy.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *