karikatura.png

Jak se dá vydělat na rostoucí poptávce po bydlení a půjčkách ukázala kancelář s pro realitky typicky originálním názvem UK Real.

Kdo chce koupit družstevní byt na úvěr nebo si jen půjčit vyšší sumu, potřebuje zástavu nemovitostí. Kdo ji nemá, je ochoten za ni zaplatit. A to dobře. Nemá totiž na výběr – miliony bez bytu či domu ani banka ani soukromý investor nepůjčí.

UK Real svými inzeráty v celostátních denících nabízela za „mírný“ poplatek dvacet až šedesát tisíc „zapůjčení“ takové zástavy. Poplatek nebyl vše s čím musel zájemce počítat, dle smlouvy měl majitel takové nemovitosti právo na 3% z ceny zástavy za rok. Není to málo, ale když není nazbyt, proč ne – řeklo by se.

Zájemce tedy poplatek u UK Real složil, dostal podklady k nemovitosti a příslib, že majitel podepíše zástavní smlouvy k úvěru a mohl běžet do banky vyřizovat žádost. První problém nastal, když banka poslala svého odhadce nemovitost ocenit. Předat kontakt na majitele byl najednou pro UK Real a jeho styčnou osobu, jistého pana Chmelíka, nepřekonatelný problém. Poté, co se nedařilo celé tři týdny přístup do domu pro odhadce zajistit, zajel se na dům zájemce podívat s odhadcem sám. Majitele zastihli, ovšem ten své překvapení z návštěvy zakrýval jen stěží, přestože měl logicky s něčím podobným počítat.

Pak už události nabraly poměrně rychlý spád. Odhadce objevil záhadné zápisy a výmazy na listu vlastnictví v poměrně nedávné minulosti, což pan Chmelík nebyl schopen nijak vysvětlit tím spíš, že si ihned poté vzal dvoutýdenní dovolenou a vypnul si pro jistotu i telefon. A aby toho nebylo málo, majitel záhadně zmizel. Odhadce dům jako zástavu bance nedoporučil a zájemce o úvěr byl tak nahraný. Poplatek za zástavu UK Real zásadně nevracela. Prý nebyla chyba na její straně, ale u majitele. Zájemce pan Kováč a jeho pětičlená rodina tak přišla o úspory a dodnes bydlí v nájemním bytě.

Postupně pak vyšlo najevo, že UK Real byla s majitelem nemovitosti domluvena a zmaření zapsání zástavy pro banku bylo v plánu od začátku. Jedna nemovitost tak mohla podvodníkům za rok vydělat na poplatcích i několikrát. Od prvních případů této „živnosti“ uplynuly už tři roky, přesto jsou na Praze 2 dodnes minimálně tři kanceláře této společnosti.

osobní zkušenost p. S

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *