Konečně jste našli zájemce o vaši nemovitost a je na čase vše smluvně ošetřit. Kde začít? Pokud vás napadlo zajít na seznam.cz nebo google.com a vyhledat si “vzory smluv”, nebudete zdaleka jediní. Možná vás napadly otázky jako: “Kdo tyto vzory smluv připravuje?” nebo: “Kdo ručí za správnost jejich obsahu?”. Přečtete si naše 3 otázky a odpovědi a rozhodněte se, zda je pro vás vzorová smlouva to pravé nebo zda potřebujete smlouvu na míru.

Doporučuje se používat online dostupné vzory smluv?

Ačkoli tuto odpověď lidé neradi slyší, nedoporučujeme to.  Za obsah vzorové smlouvy takřka nikdy neručí konkrétní osoba, a to ani z právního hlediska ani svou pověstí. I v případě,  že si smlouvu uzavíráte s dlouholetým přítelem, kterému důvěřujete a vytváříte ji spíše “pro forma”, stále zde existuje riziko. Když nastanou nenadálé události, následné komplikace vás mohou stát kromě nervů, přátelství i velké peníze. Pokud už chcete využít vzorové smlouvy, prověřte, kdo je autorem vzoru smlouvy, tedy zda za ní stojí instituce, jejíž expertíze můžete věřit.

Opravdu se vzor smlouvy může nějak zásadně lišit od smlouvy na míru?

Vzory smluv jsou vytvářeny tak, aby byly univerzální – použitelné pro všechny. Vychází ze všeobecného práva a stanovených povinností. To má své výhody, ale také jistá úskalí. Naproti tomu smlouva na míru vám zajistí, že pokryje všechny oblasti, které konkrétně vy potřebujete. Ve smlouvě je třeba myslet na situace, které by vás samotné často ani nepadly. Pro advokáta jsou ale denním chlebem. Ať už prodáváte či pronajímáte nemovitosti, není příjemné zjistit, že máte špatně zpracovanou smlouvu ve chvíli, kdy nastanou komplikace. Platí samozřejmě úměra, že čím větší je finanční transakce, tím větší finanční riziko.

Vzorové smlouvy jsou často zdarma. Je pravda, že smlouvy na míru vyjdou draze?

Je mýtus, že smlouva připravená právníkem či advokátem musí být drahá. Je dobré vybrat si advokátní kancelář, u které jsou ceny předem jasně stanovené a transparentní. Doporučujeme  si dopředu zjistit, kolik času vám advokát bude věnovat a jaký bude konkrétní výstup vaší spolupráce. V porovnání s možnou finanční ztrátou, kterou představuje nekvalitní smlouva, jsou poplatky za profesionální servis zanedbatelné.


Chcete využít smluvního partnera pro advokátní služby? Navštivte naše centrum služeb.

Centrum_Sluzeb

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *