Rádi byste si koupili nemovitost, která bude jen vaše, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Přemýšlíte nad hypotékou, ale nevíte, co všechno vás čeká? Tento článek by vám měl stručně popsat kroky, které budou při žádání o hypotéku následovat.


Nad čím se zamyslet než vyberu banku?

  • Popřemýšlet o finanční situaci, ve které se nacházím a která mě může potkat v budoucnu.
  • Zodpovím si jasnou otázku: Jaký je můj finanční strop? Kolik si chci půjčit?
  • Mám nějaké vlastní finanční zdroje, které mohu použít?

Na jakou banku se obrátit?

Výběr banky je skutečně velice individuální. Je dobré se však zamyslet nad tím, jaká je aktuální pozice dané banky na trhu, jak na vás banka působí, jaké jsou její reference. Určitě je dobré zjistit si co nejvíce informací, a ty si ověřit z více zdrojů. Nikdy by vás žádný z hypotečních poradců neměl do ničeho nutit. Dejte na váš osobní dojem z jednání, vystupování a ochoty vám pomoci. Pokud se dohodnete, poradce vám vyhotoví nabídku. Tu si prostudujete a porovnáte s dalšími, které poptáte.

Sledujte pečlivě parametry vašeho úvěru, které máte v nabídce a pamatujte: Ne vždy je nejnižší úroková sazba nejlepší volba – vždy záleží na tom, co vše stojí za úrokovou sazbou, jaké další podmínky musíte jako žadatel splnit.

V nabídce se sledují a porovnávají zpravidla následující parametry:

  • Výše půjčky
  • Doba splatnosti
  • Úroková sazba
  • Měsíční splátka

Jaký je postup banky?

Vybrali jste si banku a u ní podáte žádost o poskytnutí úvěru. Ta si na základě žádosti a poskytnutých údajů prověří vaši osobu v registru dlužníků, aby měla jistotu, že nemáte žádné závazky a budete tak pravděpodobně schopni pravidelně splácet. Dále si také ověří výši vašich příjmů za určité období zpětně.

Po posouzení všech těchto bodů a dodání dokumentů budete mít schválený úvěr, který pak můžete čerpat. Jako účel poskytnutí úvěru je zpravidla koupě nemovitosti, rekonstrukce či výstavba domu.

Co mě to bude stát?

Samozřejmě hypotéka není zadarmo. Každá banka má s vyřízením půjčky svázané určité poplatky, které se však mohou lišit. Zpravidla se ale nevyhnete:

  • Odhad nemovitosti – vypracovává se kvůli určení výše kupní ceny
  • Vedení účtu – jednou z podmínek úvěru může být také účet vázaný na hypotéce v dané bance
  • Čerpání na návrh na vklad do KN

Pokud si nevíte rady, není nic jednoduššího než se obrátit na hypotečního poradce a o všem se s ním pobavit. Můžete využít také našeho formuláře, po jehož vyplnění vás bude kontaktovat některý z našich smluvních poradců.


Centrum_Sluzeb


Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *