„Na bezrealitky.cz majitelé nabízejí různé nemovitosti. Nabídka je velká a pestrá. Některé jsou praktické, jiné levné, další moderní a všechny dobře slouží. Nabízejí domov lidem, kteří v nich bydlí. Občas u nás máme dům nebo byt, který je něčím zajímavý a exkluzivní. Nad kterým se každý člověk pozastaví a přeje si o něm vědět víc. Nechceme si vše nechat pro sebe. Tak vám o takových nemovitostech něco povíme.“

www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/471103-nabidka-prodej-domu-namesti-miru-moravske-budejovice

 

Představíme vám jeden výjimečný dům. Je ozdobou města Moravské Budějovice. Naši předkové ho postavili ve 14 století. Jako významný zástupce pozdně gotické architektury na Moravě, je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek. Kolik znáte gotických domů? Moc jich není, že?

Moravské Budějovice je malebné město. Dříve se zde nacházel důležitý brod přes řeku Rokytnou. Vedla zde obchodní cesta. Drahé zboží bylo potřeba vždy chránit před nenechavými, tak nad městem lidé postavily hrad. A pod hradem si panští úředníci postavili přepychové domy. Jedním z nich je ten, o kterém mluvíme.

Kdo dům postavil se nedochovalo. První psaná zmínka pochází z gruntovní knihy, kde dle zápisu z roku 1583 byl dům prodán za 700 zlatých. V té době k němu patřil i rybníček. Myslíte, že inflace je vynález moderní doby? V roce 1589 se dům prodal za 800 zlatých a Anton Zuckril v roce 1785 za něj dal už 1 400 zlatých, což je o dvojnásobek během necelých dvou set let.

 

 

U Antona Zucrkrila se zastavme, byl to právě on, kdo poprvé zřídil v domě lékárnu. Ta se udržela více jak 150 let. Dříve honosné městské bydlení se stalo místem, kam si lidé chodili pro léky i radu na různé neduhy. Majitel mu dal jméno „lékárna U jednorožce“. Jednorožec v názvu lékárny také přetrval věky.

Být lékárníkem asi moc nevynášelo. Syn pana Zucrkrila přišel na zajímavý způsob, jak přivydělat. Prý nemohl z výtěžku lékárny zajistit své živobytí. Tak si na magistrátu vyřídil povolení výrobny destilátů. Od té doby si lidé z lékárny mohli odnést kromě medicíny na bolení hlavy také plnou láhev likéru, který jim další bolení hlavy zase způsobil.

Co by to bylo za dům, kdyby v něm nebyl ukrytý poklad?  V roce 1876 v domě zemřel jiný jeho majitel, lékárník Zeisberger. Ten přišel na další způsob, jak si nastřádat peníze. Vykupoval za pár drobných léčivé byliny od kořenářek. Dělal z nich medikamenty, které za draho prodával. Protože miloval peníze a byl člověkem šetrným, nastřádal velké jmění.

Po jeho smrti pozůstalí peníze hledali. Manžel jeho vnučky překopal celou zahradu. Nikdo nic nenašel. Nedošlo jim, proč bohatý lékárník na smrtelné posteli poulil oči ke starožitné skříni. Ta měla různé tajné zásuvky na cennosti a peníze. Skříň si koupila jedna paní hraběnka. Ta o pokladu nic nevěděla a tak jej nehledala.

To znamená, že peníze jsou v tajné zásuvce dodnes. Kam se skříň poděla, se neví. Takže až budete někdy ve starožitnictví, a budou tam mít  skřín po lékárníkovy. Okamžitě ji kupte a doma pořádně prohledejte každou přihrádku. Někde uvnitř bude spousta peněz.

 

 

V domě se pekly politické pikle. Probíhalo národní obrození. Lékárník Zeisberg byl zatvrzelý Němec. Jeho zeť náruživý Český vlastenec. Oba zasedali v městské radě. Tam jezdili fiakrem spolu. Při samotném zasedání vždy přišla řeč na národní otázky. Oba se před ostatními radními tak pohádali, že domů šel každý sám. Doma u stolu, se museli usmířit, jinak by se uvnitř nedalo žít. Klid jim vydržel do dalšího zasedání. Doufáme, pro jejich dobro, že rada nezasedala moc často.

Mimochodem o lékárníkově rodině píše ve svém románu Eugenie spisovatel Václav Kosmák. Není báječné vlastnit dům, o kterém se píše v knize?

Kdo by řekl, že pokrok v Moravských Budějovicích, se odehrával právě v tomto domě. Pan Ruchinger, jeden z dalších lékárníků obývající dům, začal jako první provozovat fotografické služby. Jak jinak, než aby si zvýšil příjem. Ateliér si zřídil na dvoře.

K lékárníkovi se váže ještě jedna historka. Protože to byl podnikavý muž, domluvil se s místním doktorem, že mu dá procenta z každého léku, který pacientovi předepíše. Doktor neváhal a začal vypisovat recepty ve velkém. Celé město se smálo, že předepisoval kapky i na rozbité koleno.

Příběh lékárnického domu, který přežil bez úhony několik státních uspořádání, různé politické režimy a několik válek, ukončila normalizace v roce 1952. Poprvé za 500 let dům neměl majitele. Odnesla to i lékárna. Socialistické zřízení zrušilo veškeré podnikání v zemi. Místo ní zřídilo uvnitř nádherných gotických prostor „Sběrné suroviny“. Nemohl být smutnější pohled, než když lidé chodili do kdysi nejhezčího domu v okolí odevzdávat starý papír, ojeté gumy a zrezivělé železo.

Naštěstí i za minulého režimu se našli rozumní lidé, kteří se nebáli prosadit dobrou věc. Státní památkový úřad zabránili další devastaci domu a nepovolil stavební úpravy, které by historickou budovu nedozírné hodnoty, nadobro zničili.

 

 

Stávající majitelé koupili dům v roce 1995 v dezolátním stavu. Komplexní a náročná rekonstrukce si vyžádala tři roky intenzivních prací. Opravila se každá část domu a co je důležité, zachoval se jeho původní vzhled. Dům se opět stal chloubou kraje.

V přízemí naleznete restauraci, kde si můžete pochutnat na Italských specialitách v okouzlujícím prostředí. V patře se můžete ubytovat v penzionu. Z oken je krásný výhled na náměstí. V malebných pokojících na vás dýchne atmosféra klidných starých časů.

Dům má i jedno zajímavé historické prvenství. V roce 1927 zde byla sepsána první kupní smlouva v Českém jazyce.

Děkujeme stávajícím majitelům, že pro nás zachránili krásnou historickou památku, která má nevyčíslitelnou historickou hodnotu. O to smutnější je, že musí dům z osobních důvodů prodat.

Klikněte na odkaz pod článkem. Prohlédněte si nemovitost na bezrealitky.cz. A kupte. Získáte opravdu výjimečnou nemovitost, která má svoji duši. A to nejlepší? Ušetříte peníze za provizi. A že by byla, vzhledem k ceně, pěkně mastná. ?

www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/471103-nabidka-prodej-domu-namesti-miru-moravske-budejovice

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *