Při prodeji vlastní nemovitosti nebo koupi nové je často otázkou, zda si nechat nemovitost zkontrolovat odborníkem prostřednictvím inspekce nemovitosti. Ta prodávajícího i kupujícího upozorní na možné skryté vady a rizika. Kupující tak má ověřený přehled o technickém stavu nemovitosti a majitel má jistotu, že z hlediska platných zákonů upozorňuje na vše, co by se mohlo stát v budoucnu vadou nemovitosti. Inspekcí nemovitosti lze předejít velkému množství problémů.


Co je inspekce nemovitosti:

Inspekce nemovitosti je odborná prohlídka stavebně technických rizik a případných vad nemovitosti. Provádí ji odborník s ohledem na stavební a technický stav nemovitosti a výsledkem je písemná zpráva s uvedením jednotlivých vad, poruch a rizik.

Průběh inspekce, práce inspektora:

První částí je vlastní prohlídka nemovitosti. Obvykle za účasti prodávajícího nebo jeho zástupce.  Nemovitost je odborníkem prohlédnuta, jsou vytipovány možná rizika či skryté vady. Pokud se při prohlídce některé vady objeví, mohou být zhruba vyčísleny náklady na jejich opravu.

Proč bych měl do inspekce investovat?

Kupující

Prodávající

Ještě před koupí znám všechna rizika a vady, kterými nemovitost trpí. Mohu znát i přibližnou cenu jejich oprav. Pokud například dům stojí 3 miliony korun a opravy mě budou stát dalších tři sta tisíc, mohu tuto informaci použít při sjednávání ceny. A pokud nemovitost chci, vím, kolik peněz musím mít navíc, aby bylo vše v pořádku. Někdy naopak vím, že můj prvotní úsudek byl dobrý a inspekce jen potvrdí můj záměr nemovitost koupit (co by mělo být lepšího, než že někdo jiný nezávisle potvrdí, že mám investovat tolik peněz?). Pokud sháním nemovitost, ne všeho si všimnu, zejména, když se mi byt či dům líbí. I proto je vhodné, aby mi někdo jiný sdělil všechny klady a nevýhody nemovitosti. Vždyť pozdě může být opravdu pozdě. Takže raději objednávám Inspekci nemovitosti.

 

Na základě obecné slušnosti a nového Občanského zákoníku musíme při prodeji upozornit na možná případná technická úskalí, která jsou s nemovitostí spojena. Může to být možnost záplav, otřesů z dopravy a z toho vyplývajícího vzniku trhlin ve zdech, či že nadměrné opotřebení omítek je způsobeno domácím zvířectvem. Pokud na něco zásadního nového majitele neupozorníme, může z toho být po prodeji mnoho problémů. Pro obě strany. A jak si vzpomenout na všechno, když tu žijeme dvacet let a některé věci vnímáme již podvědomě a vlastně jsou nám jasné? Jak to, že nebyly jasné i kupujícím, když si byt prohlíželi?

Pokud tedy mám při prodeji hotovou Inspekci nemovitosti, pak nemohu kupující technickým stavem překvapit. Není zde žádná skrytá vada.  Je jasné, že jsem nechtěl nic zamlčet a skrýt. Kupující se mohli před prodejem seznámit i se skutečnostmi, které by jinak mohly uniknout jejich i naší pozornosti.

Co nám inspekce ušetří a jak?  Mohu díky inspekci vydělat?

Jsem kupující –  pak mi inspekce nemovitosti zajistí přehled o možných vadách a rizicích. Nekupuji tedy zajíce v pytli. Pokud mám i vyčíslenou cenu případných oprav, mohu tuto informaci použít při jednání s prodávajícím.

Jsem prodávající – údaje z inspekce nemovitostí mohu použít k seznámení se s nemovitostí a upozornit tak na všechna rizika či vady, spojené s technickým stavem. Výrazně tak snížím riziko případné pozdější žaloby ze strany kupujícího.

Inspekce nemovitosti má smysl. Zeptejte se na cokoli, co vás zajímá. Jsme tu pro vás. Volat či psát můžete na: 226 219 939, sluzby@bezrealitky.cz.

[Tento článek byl zpracován ve spolupráci se společností AB Plan, s.r.o., která je partnerem bezrealitky.cz.]

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *