Než podepíšete smlouvu, vše si pečlivě pročtěte. Tady navíc platí, že je nutné číst opravdu pozorně a nejlépe s majitelem probrat jednotlivé body smlouvy osobně přímo na místě. A pamatujte – katastr, katastr, katastr. To je věrný zdroj.


Hledali jsme s přítelkyní byt a narazili jsme na internetu na jeden inzerát, který vypadal poměrně zajímavě a levně, tak jsme si domluvili prohlídku. Když jsme dorazili na místo, tak byt už nevypadal tak úplně lákavě a podle našich představ, ale pronajímatel nám řekl, že nám z nájmu ještě sleví 1 500 Kč, tak jsme se nakonec domluvili. S přítelkyní jsme se nastěhovali, ale od začátku se nám tam vůbec nelíbilo.

Kdykoliv jsme vstoupili do bytu z chodby, tak jsme cítili plíseň a zatuchlinu. Tím, že byl byt v přízemí, tak byl i poměrně hodně tmavý. Když jsme potřebovali usušit prádlo, tak nám schnulo 3 dny. Nakonec k tomu všemu přítelkyni na alergologii zjistili astma. Stěžovala si, že se jí v bytě hrozně špatně dýchá. Řešili jsme, co dál, že tady zůstat nemůžeme, protože zdraví je přeci jen to nejdůležitější. Nedalo mi to a začal jsem zkoumat nájemní smlouvu. Napadlo mě podívat se ještě do katastru nemovitostí. Po zjištění informací podle katastru jsem nevycházel z údivu, do čeho jsme se to vlastně nastěhovali. To, co nám totiž majitel pronajal, nebyl byt, ale nebytový prostor. Sousedé v domě nám řekli, že to byla bývalá prádelna, takže možná právě proto tam bylo takové vlhko.

Majitel nám řekl, že nám nic nevrátí, i když nás ve smlouvě podvedl.

Okamžitě jsem volal majiteli, že nás takto podvedl a rozhodli jsme se „prostor“ opustit. Chtěl jsem po majiteli, aby nám vrátil část nájmu a kauci. Ten se nám ale nakonec úplně vysmál, že nám nic nevrátí, a že jsme odešli z nájmu předčasně, takže si kauci nechá. Na pár týdnů jsme se nastěhovali k mým rodičům, než si najdeme něco jiného a zvažujeme, jestli budeme problém s pronajímatelem dále řešit a alespoň po něm vymáhat dlužnou kauci.

 Martin O., Praha

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *