Co to je průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy, (což je správné pojmenování pro energetický štítek) je dokument, jehož výstupy velmi připomínají štítky z žárovek, ledniček či praček. Cílem průkazu budovy je podobně jako u spotřebičů ukázat očekávanou spotřebu energií při jejím běžném používání. Dokument udává informace o množství energie vynaložené na vytápění, ohřev vody, svícení a chlazení. Vynásobíme-li množství energie jejich aktuálními cenami, ihned zjistíme, kolik přibližně za topení, ohřev vody, atd. v budoucnu ročně zaplatíme. Budovy jsou rozděleny obdobně jako domácí spotřebiče do kategorií A-G, novostavby mohou spadat nejhůře do kategorie C. Platnost průkazu je 10 let a jeho vyhotovení je zákonem povinné.

Kdo nemusí vyhotovit průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkazy není nutno zpracovat pro:

  • budovy s plochou menší než 50m2
  • stavby pro rodinnou rekreaci (chaty a chalupy) užívané jen část roku
  • kulturní památky  a objekty v památkové rezervaci (nikoliv zóně)
  • nemovitosti vystavěné před rokem 1947 a od té doby nerekonstruované, pokud kupující (nájemce) písemně potvrdí, že průkaz nevyžaduje

Kdy je potřeba mít průkaz energetické náročnosti?

Při prodeji nemovitosti nebo její části: Pokud prodáváte dům, je třeba mít průkaz vypracovaný již v okamžiku inzerce nemovitosti. Příslušnou energetickou třídu (např. C – úsporná) uvedete přímo do inzerátu. Pokud prodáváte bytovou jednotku, obraťte se s žádostí o předložení průkazu na předsedu Vašeho Sdružení vlastníků.

Při pronájmu nemovitosti nebo její části: Zde je povinnost shodná s předcházejícím odstavcem. Průkaz budete potřebovat již při inzerci a novému nájemníkovi jej předáte nejpozději při podpisu smlouvy o pronájmu.

V ostatních případech: Průkaz budete potřebovat před výstavbou nového domu, při rekonstrukcích, zateplení, při žádostech o dotace. Průkazy musí mít i budovy ve vlastnictví státu.

Jak probíhá vypracování průkazu energetické náročnosti budovy?

  • Nejprve je zapotřebí vyplnit nezávazný poptávkový formulář a poté čekat na telefonát od našeho technika. Pokud chcete celý proces urychlit, zkuste dopředu dohledat projektovou dokumentaci k Vašemu domu. Bývá také často dostupná v archivu příslušného stavebního úřadu.

  • Většinou ještě tentýž den budete kontaktování naším technikem, který Vám obratem zpracuje nezávaznou cenovou nabídku. Technika bude zajímat převážně dostupnost projektové dokumentace a požadovaný termín dodání průkazu.

  • Domluvíte se také na případné návštěvě objektu, bude-li nezbytně nutná. Obhlídka domu nebude trvat déle než hodinu.

  • Po zkompletování podkladů pro výpočet následuje samotný proces zpracování energetického průkazu. Tyto průkazy zpracovávají stavební inženýři s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu.

  • Poté následuje již zaslání doporučenou poštou na Vámi požadovanou adresu.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás:  +420 226 219 939

Centrum_Sluzeb


 

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *