Jeden z nejdůležitějších kroků před zveřejněním inzerátu s nabídkou pronájmu představuje nafocení nemovitosti. Kvalitní fotografie rychle zvýší zájem o váš byt či rodinný dům a umožní pronajmout ho za lepší cenu, proto si na pořízení reprezentativních snímků dejte záležet. V tomto článku vám poskytneme rady, jak vaši nemovitost nafotit tak, aby zaujala co nejvíce zájemců.

Na co nezapomenout při focení domu nebo bytu

Fotografie, které zájemce o bydlení rozhodně upoutají, vytvoříte při znalosti pravidel profesionální přípravy a focení interiéru nemovitosti před pronájmem (označovaná též jako home staging). Tímto způsobem zvednete cenu i o 10%, avšak nemusíte být zkušený fotograf, neboť zásadní z nich vám nyní prozradíme.

1) Úklid a výzdoba

Do posledního smítka uklizená nemovitost je pouze začátkem celé „operace“. Základní vybavení (jako velké elektrospotřebiče) ponechte na místě, osobní věci nemilosrdně odstraňte a příjemnou atmosféru dolaďte např. čerstvou květinou. V interiéru podobném hotelovému pokoji si potenciální nájemník lépe vytvoří představu vlastního bydlení.

2) Focení a kvantita

Fotografií vytvořte co nejvíce. Projděte všechny části bytu (domu) včetně sociálního a technického zázemí i okolí a vyfoťte je. V každé místnosti se snažte najít co nejlepší úhel, aby místnost co nejvíce vynikla. Při větším množství snímků máte do prezentace z čeho vybírat a méně kvalitní můžete bez okolků smazat. Nezapomínejte, že zájemci o bydlení chtějí vidět maximum detailů ještě před prohlídkou!

3) Ústřední fotografie

Úvodní fotka vašeho inzerátu (objevuje se i v náhledech) by měla být ta „nej“, ukazovat, čím je právě vaše nemovitost jedinečná a lákat k její prohlídce. Nezáleží úplně na tom, jedná-li se o parádní kuchyňskou linku, velký dětský pokoj či novou fasádu.

4) Technika focení interiéru

Hrst tipů k vlastnímu focení:

⦁ Vždy raději používejte digitální zrcadlovku než mobilní telefon.


⦁ Čím více světla (klidně rozsviťte i přes den), tím lépe, ale vždy v zádech.


⦁ Nefoťte proti zrcadlům, sklům a jiným lesklým plochám.


⦁ Více prostoru a v lepší kvalitě zachytíte při záběrech na šířku, které pak také lépe upravíte.


⦁ Místo jednoho snímku celého pokoje raději udělejte více fotek jeho jednotlivých částí.


⦁ Rohy místnosti navozují dojem vzdušnosti a prostoru.

5) Úprava fotografií

Určitě neuděláte chybu, když vzhled fotky podle svých možností doladíte v grafickém editoru. Někdy stačí pouze upravit barvy, zaostřit či přidat jas, jindy se hodí doplnit nějaký zajímavý filtr. Na druhou stranu to s úpravami nepřehánějte a dbejte na vyváženost a vkusnost.

6) Půdorys

Na profesionální úroveň váš inzerát povýší půdorys nemovitosti, který přidáte na závěr fotogalerie. Můžete ho vytvořit sami (např. v počítači) a zahrnout do něj i označení nosných zdí a případný pozemek u domu.

7) Virtuální prohlídka

Vaši inzerci můžete vylepšit pomocí virtuální prohlídky, kdy prohlídka přiláká daleko více zájemců a případní zájemci budou mít možnost nahlédnout do vaší nemovitosti z pohodlí svého domova ještě před samotnou prohlídkou. Virtuální prohlídka ušetří čas nejen zájemcům, ale i vám, protože zaujme pouze vážné zájemce!

Chcete se dozvědět, co vše by měl obsahovat inzerát s nabídkou pronájmu nemovitosti? Přečtěte si 2. díl – Jak vložit inzerát (2. díl)

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *