Zima se neúprosně blíží a všechny majitele nemovitosti by měla napadnout myšlenka, co vše je nutné si nechat doma zkontrolovat. Než začnou první mrazíky a po celém roce pustíme poprvé topení, určitě je dobré myslet na pravidelnou revizi kotlů, komínů, ale také venkovních vodovodních trubek apod.

Tato podzimní údržba je největším businessem právě pro topenáře, kotelníky a kominíky. Ti bývají v jejich hlavní sezóně velice zaneprázdnění, proto je dobré myslet na to, že je potřeba se u nich nahlásit dopředu. Pak by se také mohlo stát, že na vás žádný termín pro kontrolu nezbyde, topení vám nebude topit a vy budete muset řešit pohotovost, která vás vyjde pekelně draho.


Na co byste neměli zapomenout a co je určitě dobré nechat zkontrolovat:


Topení

Vyčištění a seřízení kotle je základ. Nejen, že pravidelná údržba prodlouží jeho životnost, ale zajistí vám také klid a bezpečí po celou topnou sezónu. U radiátorů je nutné zkontrolovat vodu v trubkách a v případě potřeby ji dopustit (to běžně zvládá každá mužská ruka v domácnosti). Doporučujeme také zvážit instalaci termostatu, který vám bude regulovat teplotu v bytě/domě dle vámi nastavených požadavků. Jinou variantou jsou také termostatické hlavice na radiátory, které umožní regulaci každého topného tělesa zvlášť v místnostech.

Komín

S topením je spojená také kontrola komínu. Zvláště, pokud topíte tuhými palivy. Zanesený komín může způsobit požár. Pozvěte si kominíka, který vám komín zkontroluje a případně provede či doporučí drobné opravy.

Okna a dveře

V rámci zachování tepla nezapomeňte i na kontrolu těsnění u oken a dveří. Současně s tím můžete u dveří nechat promazat panty a zámky. Vchodové dveře ideálně přípravkem proti zamrznutí.

Střecha

Zkontrolujte nebo si nechte zkontrolovat střešní tašky i střešní doplňky (hřebenáče, izolační pásy apod.). Se střechou souvisí i střešní tepelná izolace, proto věnujte péči a kontrolu i jí, zda je v suchu a nikde do ní nezatéká.

Okapy

Zvláště po podzimním opadávání listí je potřeba myslet i na okapové roury a jejich čistotu.


U domků se zahradou nezapomínejte také na vodovodní trubky umístěné venku, které mohou prasknout. Dále také zazimování venkovních bazénů či kanalizace a vývozu jímky.

 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *