Uzavřeli jste nájemní smlouvu a nevíte jak teď správně postupovat? Nebo jste prodali či koupili nemovitost a nevíte si rady s dalšími kroky? Jak zajistit, aby bylo vše předáno a omezit rizika pozdějších nemilých překvapení? S tím vám pomůže následujících několik jednoduchých kroků.


Dohodněte se, kdy si nemovitost předáte

Mít ve věcech jasno zabrání mnoha budoucím problémům. Dohodněte se předem, kdy si hodláte nemovitost předat. Ať už jde o nájem nebo přechod vlastnického práva. A vše upravte smluvně. U nájmu bývá situace jednodušší – stanovte si přesný termín, kdy dojde k předání. U prodeje bývá vhodné stanovit si okamžik odevzdání nemovitosti obecněji, např. nejzazším termínem („do 15 dnů od nabytí vlastnického práva“).

Vše zapisujte

Ústní dohoda je sice také platná, ale v případě sporů se hůře dokazuje. Vždy je vhodné si zásadní věci sepsat. V tomto případě byste měli mít předávací protokol. Nemusí být složitý, ale měl by vždy obsahovat všechna jména smluvních stran, jejich identifikační údaje (bydliště a datum narození), datum a popis čeho se týká (popis nemovitosti ideálně s odkazem na smlouvu, které se předání týká). Zejména doporučujeme vypsat důkladně stavy energií ke dni předání a seznam veškerých hodnotnějších věcí včetně popisu jejich stavu. Postačí ručně vypsat názvy, počet a třeba uvést „lehce poškrábaný“. Předávány by měly být i klíče, jejich počet je taktéž vhodné zaprotokolovat. Nezapomeňte si tento dokument podepsat a uschovat.

Dokumentujte

Seznam je skvělá věc, pokud však předávací protokol obsahuje i fotodokumentaci, bývají vždy následné spory jednodušší – není potřeba snímat každý metr čtvereční zvlášť, ale zejména stav opotřebovanosti podlah či nábytku je lépe vidět na fotografiích než v písemném popisu. Dnes, kdy má každý telefon vlastní fotoaparát je vše dostatečně jednoduché – u hodnotnějších nemovitostí či vybavení se vyplatí např. přiložit k protokolu i cd s fotografiemi.


Předání (a převzetí) má z právního hlediska velký význam – ve většině případů v tomto okamžiku dochází také k přechodu nebezpečí vzniku škody.

V rámci našich balíčků poskytujeme spolu se smlouvami vždy také předávací protokoly, abychom vám transakce co nejvíce zjednodušili a ušetřili vás případných sporů.

[Tento článek byl zpracován ve spolupráci s advokátní kanceláří AZ LEGAL, která je partnerem bezrealitky.cz.]

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *