Daň z nabytí nemovité věci je jedna z posledních věcí, kterou je potřeba zajistit při úspěšném prodeji mezi prodávajícím a kupujícím. Od 1. listopadu 2016 dochází ke změně plátce daně a povinnost přechází z prodávajícího na nového nabyvatele.


Kolik na dani zaplatím?

Výši daně lze spočítat jako 4 % z kupní či odhadní ceny nemovitosti. Například na kupní ceně 1.000.000,- Kč je tedy daňová povinnost celých 40.000,- Kč. V případě, že kupní cena bude odpovídat reálné tržní ceně nemovité věci a za předpokladu, že cena nebude záměrně podhodnocená.

Kdo má povinnost platit daň?

V současné době zákon počítá s úhradou daně prodávajícím, je však možné se dohodnout i na jiném postupu.  Od 1. listopadu 2016 se tato situace zásadně mění – daň z nabytí nemovité věci musí hradit vždy kupující. Nebude již možné stanovit ve smlouvě cokoliv jiného. V případě, že by smlouva takové ustanovení obsahovala, bude automaticky považováno za neplatné. Daň ve výši 4 % na účet finančního úřadu zaplatí zkrátka vždy kupující, který by s tím měl předem počítat při opatřování prostředků na koupi nemovitosti. Také by se měl přichystat na podání daňového přiznání k této nemovitosti.

Jak je to s podáním daňového přiznání?

Rozhodující je datum podání návrhu na vklad vlastnického práva. Pokud k podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí dojde před prvním listopadovým dnem roku 2016, lze ještě postupovat podle současné právní úpravy, která umožňuje úhradu daně stanovit kupujícímu i prodávajícímu. Pokud však k podání návrhu dojde od 1. listopadu 2016 a dále, je poplatníkem daně z nabytí nemovité věci automaticky ze zákona strana kupující. Svoji povinnost podat daňové přiznání pak musí splnit do 3 měsíců od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dojde v důsledku vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí ke změně vlastníka. V praxi to pak znamená, že pokud dojde k provedení vkladu (zapisuje jej příslušný katastrální úřad) například 16. prosince 2016, má kupující povinnost podat daňové přiznání nejpozději do 31. března 2017.

Kupující je povinný podat daňové přiznání a současně se nabytím nemovitosti stává také ručitelem, po kterém pak finanční úřad může nezaplacenou částku vymáhat.

Pokud tedy kupujete dům, byt, zahradu či jakoukoliv jinou nemovitost, nezapomeňte přemýšlet o způsobu úhrady daně a kontrolovat termíny. Rádi vám s jejich dodržením pomůžeme správně koncipovanou kupní smlouvou respektující příslušná ustanovení platné právní úpravy. Obraťte se na naše Centrum služeb, můžete psát na sluzby@bezrealitky.cz či volat na 226 219 939.


Centrum_Sluzeb


[Tento článek byl zpracován ve spolupráci s advokátní kanceláří AZ LEGAL, která je partnerem bezrealitky.cz.]

  • Dobrý den Dano, jaké osvobození máte na mysli? Daň z nemovitosti jako majitel platit musíte. U daně z nabytí nemovité věci platí daň teď před novelou zákona prodávající. Pokud kupujete nemovitost jako první majitel přímo od developera, mělo by platit, že je od daně osvobozený. Jinak je vše platné tak, jak je psáno v článku. Pokud budete mít další dotaz, můžete nám psát na sluzby@bezrealitky.cz. Jana, bezrealitky.cz.

 1. Monika Jirková says:

  Dobrý den, prodali jsme nemovitost s tím, že chceme z finančních důvodů menší. Daň jsme zaplatili. Budeme ji tedy platit podruhé když koupíme menší? Budeme platit 2x?

  • Dobrý den, bude záležet na tom, kdy menší nemovitosti koupíte. Změna přichází od 1.11.2016. Jana, bezrealitky.cz

 2. Dobry den

  co se tyce prevodu nemovitosti mezi rodinnymi prislusniky – prima linie, bude stale nezdaneno? Syn daruje otci, otec dceri… BUde tento prevod nemovitosti osvobozen i nadale o dane?

  Diky

  • Dobrý den Lukáši, osvobození od daně z nabytí nemovitosti není. Vždy se platí daň. Jana, bezrealitky.cz

   • Miluše says:

    Daň se platí i při darování? Bylo mi řečeno,když daruji dceři dům,že nemusím dělat odhad,pouze stačí darovací smlouva a poplatek 1000,.kč katastru.Dříve se této dani říkávalo daň z převodu.Jinak je jasné,že v květnu platí daň z nemovitosti majitel.

    • Dobrý den Miluše, to třeba nemusíte, ale daň se platí vždy. Jen je známá jako daň z příjmů. Může se však v přímé rodinné linii lišit a můžete být osvobozeni. Tuto informaci si prosím ověřte u zastupující advokáta, který vám vyhotoví darovací smlouvu. Jana, bezrealitky.cz.

 3. Veronika says:

  Dobrý den,

  v roce 2016, měsíci září jsme kupovali dům. Vše zprostředkovávala realitní kancelář, takže jsme se osobně s prodejcem ani nepotkali. Bavili jsme se také o tom, kdo bude platit daň z nemovitosti, zda kupující nebo prodávající. V tu dobu ještě platit zákon, že daň z nemovitosti platí prodávající. V platnost přišlo až v listopadu 2016, že daň z nemovitosti bude platit kupující. Paní z realitní kanceláře nám řekla, že máme štěstí, že to ještě platit nemusíme my, ale prodejce!
  Ovšem nám po roce přišla z finančního úřadu výzva na předložení znaleckého posudku. Po telefonu jsem s paní mluvila, že žádný znalecký posudek nám nebyl od prodejce dán a ona mi oznámila, že doposud nebyla uhrazena za dům daň z nemovitosti a že se prodejci nemůžou dovolat a nemůžou ho zastihnout. A nakonec mi sdělila, že pokud se prodejce nepodaří nijak zastihnout, tak povinnost spadá na kupujícího. Nevím co dělat, na koho se obrátit. Nevím, proč bychom my, jako kupující měli platit daň? Prosím Vás o radu. Děkuji

  • Dobrý den, předáme kontakt na našeho z našich advokátů. Spojí se s Vámi a vyřeší Váš problém. Mějte se hezky.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *