Po dlouhém vybírání, vyřizování a stěhování máte konečně byt svých snů. Zbývá udělat jediné – nahlásit změnu bydliště na patřičné úřady.

Vše se odvíjí od výměny občanského průkazu, na kterou jsou pak další změny navázány. Kam zajít, co vás to bude stát a jak dlouho to trvá? Vše přehledně na jednom místě popisujeme zde:


 Výměna občanského průkazu

K přihlášení si vezměte dokument, který vás opravňuje ke změně adresy (nájemní nebo kupní smlouva, výpis z KN nebo list vlastnictví) a dostavte se k evidenci obyvatel nového místa bydliště. Za změnu se platí poplatek 50,-. Kč. Nový průkaz je vystaven do 3 týdnů od podání žádosti.

 Pro zajímavost: Víte, že v případě stěhování máte ze zákona právo na 2 dny neplaceného volna?

Kam dál?

Změna adresy je povinná hlásit také zdravotní pojišťovně do 30 pracovních dnů.

Nezapomeňte také na zaměstnavatele či úřad práce. U podnikatelů připadá také povinnost hlásit změnu na finanční úřad.

Další instituce:

Banka, lékař, dodavatel plynu a elektrické energie, pojišťovna, pošta, telefonní operátor a další.

V případě stěhování se do jiného města

  • Výměna řidičského oprávnění a nahlášení změny na registru vozidel.
    • Za výměnu řidičského průkazu je nutné uhradit poplatek 50,- Kč a přinést si průkazovou fotografii. Stejný poplatek uhradíte na registru vozidel a je nutné si s sebou vzít velký i malý technický průkaz.
    • Povinnosti hlásit změnu u řidičského oprávnění je 5 pracovních dní, u registru vozidel je to 10 pracovních dní.
  • Odhlásit a přihlásit se k poplatku za komunální odpad

Některé úřady jsou napojeny na základní registry, proto není nutné tam změnu hlásit. Bohužel však je vaší povinností si nahlášení ohlídat a ověřit, zda informaci o změně obdrželi a zaznamenali si ji. Bez problému je tomu tak u katastru nemovitostí, finančního úřadu a správy sociálního zabezpečení. U ostatních institucí je lepší dostavit se osobně (či oznámit změnu písemně), abyste neplatili pokutu.

  1. Hlavně pak nezapomenout si domluvit přeposílání pošty z předchozí staré adresy, občas tam nějaký dopis zabloudí než se všude změní adresa za novou, a někdy může být i dost důležitý :)

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *