Nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sníží počet realitních makléřů. Dosáhnout by toho chtěla předložením nového zákona. Důvodem je podle ní špatná kvalita služeb, které někteří makléři svým klientům poskytují.

O záměru ministryně Dostálové píše dnešní deník Blesk.cz, který dodává, že podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Na jednoho makléře připadá 727 obyvatel. To má za následek poměrně nízké výplaty realitních makléřů a na tom se odráží i kvalita jejich služeb.

 

Vláda se touto situací nebude zabývat poprvé

O nedostatečných službách některých realitních makléřů se přitom ve vládě nemluví poprvé. Už v únoru letošního roku přinesl portál Českého Rozhlasu irozhlas.cz informaci o tom, že Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo legislativní radě vlády návrh zákona, který by nařizoval realitním makléřům splnění odborných zkoušek a požadoval praxi v oboru. „V České republice jako v jedné z mála zemí Evropské unie doposud není realitní zprostředkování upraveno žádným zvláštním zákonem. To přispívá k situaci, kdy se na trhu pohybuje celá řada neprofesionálních realitních zprostředkovatelů bez potřebné odborné způsobilosti. Proto jsme se do toho pustili, abychom ochránili zájmy a práva našich spotřebitelů,“ řekla tehdy ještě náměstkyně Ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jako nejčastější podvody označila v únoru letošního roku Dostálová reakce makléře na soukromý inzerát, předstírání zájmu o koupi, přičemž nemovitost nafotí, následně sám inzeruje a čeká na klienta, kterého zprostředkuje nekale a za provizi.

Tuto praxi můžeme potvrdit i statistikami našeho portálu Bezrealitky.cz. V období od 1.1. 2017 do 30.5. 2017 jsme zaznamenali více než 2400 podvodů ze strany realitních makléřů popsaných ministryní Dostálovou. Navíc ne všechny tyto podvody se podaří odhalit, takže skutečné číslo bude pravděpodobně mnohonásobně vyšší.

Nové ministryni v jejím úsilí fandíme. Co největší transparentnost realitního trhu je i naším cílem, i když snížení počtu realitních makléřů, a s tím pravděpodobně i realitních kanceláří, může v budoucnu vést k zdražování jejich služeb.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *