Nový občanský zákoník, který je v platnosti sotva 3 měsíce se bude opět měnit. Majitelům nemovitostí, kteří mají v plánu ji prodat včetně garážového stání se uleví.

Současná legislativa počítá s tím, že majitel bytové jednotky, který ji chce prodat společně s příslušným garážovým stáním musí nejprve toto garážové stání nabídnout sousedům ze společného jmění vlastníků a až poté může být garážové stání předmětem prodeje „cizí“ osobě. Tato legislativní úprava ale zdržuje celý proces prodeje o dlouhé měsíce.

Teď vláda plánuje toto předkupní právo zrušit. Píše o tom například server Deník.cz. „Ministerstvo pro místní rozvoj uvažuje o speciálním ustanovení, podle kterého by nebytové prostory v rámci SVJ – parkovací stání – nebyly podrobeny předkupnímu právu. Návrh by měl být předložen vládě do konce tohoto roku,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které má tuto problematiku v gesci.

Problém se netýká pouze garážových stání, i když těchto případů je nejvíce, ale i společného podílu na sklepních kójích nebo na předzahrádkách. Nejčastěji musí majitelé tuto situaci řešit při prodeji bytů v novostavbách, protože právě u nich jsou garážová stání v katastru nemovitosti zapsána jako „samostatně vymezená jednotka s více vlastníky“.

Sousedé se musí písemně vzdát svého práva na odkup nebo se nevyjádřit do 3 měsíců, a to je hlavní problém. Ony 3 měsíce jsou lhůtou, o kterou se v současné době prodlužuje prodej nemovitosti.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *