PENB_01Zákon o energetickém náročnosti budovy nabyl v platnost 1. 1. 2009 a stal se tak povinnou součástí dokumentů při prodeji či pronájmu nemovitosti. Energetický štítek má za cíl informovat budoucí kupující o tom, kolik budova spotřebuje energie za jeden rok.

Dokumentaci ohledně průkazu nestačí mít jen písemně, štítek musíte také zveřejnit již při samotné inzerci. Vlastník je povinen štítek energetické náročnosti budov nechat zpracovat. Pokud nemá majitel zpracovaný štítek je povinen u inzerátu zveřejnit nejhorší třídu G. Zájemce jej však ze zákona může vyžadovat. Platnost štítku je 10 let od jeho vystavení inspektorem.


Je to má povinnost?

Povinnost mít vypracovaný štítek nastává v případě, že inzerujete prodej či pronájem:

 • Domu
 • Bytu
 • Novostavby
 • Veřejné či administrativní budovy
 • Jste sdružení vlastníků jednotek

Výjimkou jsou družstevní nemovitosti, u kterých PENB nemusí být zpracovaný a není u nich povinnost uvádět náročnost v inzerci. V těchto případech se nejedná o převod nemovitosti, ale pouze o převod členských práv. Avšak v případě, že dojde k převodu družstevních práv na nového člena (majitele), zpravidla se sepisuje s družstvem nájemní smlouva. V tuto chvíli je potřeba PENB. Tzn. že tuto povinnost má družstvo, jako majitel družstevního bytu.

Od 1.7.2015 není PENB vyžadován u prodejů a pronájmů budov postavených před rokem 1947. Výjimkou jsou pouze ty, které prošly po kolaudaci větší rekonstrukcí (zateplení střechy, fasáda, podlaha, výměna oken a dveří,…) na ploše větší než 25 %. Ostatní domy postavené po roce 1947 musí mít energetický štítek vytvořen bez vyjímky. U domů nerekonstruovaných a starších než je rok 1947 je nutné inzerovat nejhorší energetickou třídu G.

Další nejčastěji využívané výjimky:

 • rekreační objekty (pokud jsou k tomuto účelu využívány)
 • budovy do 50 m2
 • objekty v památkových rezervacích a kulturní památky
 • průmyslové provozy, dílenské a zemědělské provozy se spotřebou do 700 GJ/rok

Kontrolu štítků provádí Státní energetická inspekce. Ta má za cíl kontrolovat kvalitu zpracovaných štítků, uvádění energetické náročnosti v inzerci a předání PENB kupujícímu či novému nájemci.

Proč je dobré mít štítek energetické náročnosti?

 • Jsem majitel – Máte energetickou úsporu třídy A? Štítek je pro vás výborný prostředek pro komunikaci vyšší kupní ceny.
 • Jsem zájemce – Štítek je vaše ochrana. Získáte tak cenné informace o budoucím provozu vaší nemovitosti.

Chcete více informací o energetickém štítku? Kontaktujte nás: +420 226 219 939 nebo sluzby@bezrealitky.cz.

Další informace o PENB energetickém štítku najdete v našem Průvodci procesem prodeje nemovitosti.

 1. Dobrý den, velmi děkuji autorivi za tento článek. Konečně nějaké místo, kde je to napsáno jasně, jednoduše a srozumitelně! Alda

 2. Je třeba ještě podotknout, že např. v případě prodeje či pronájmu bytové jednotky je povinno si průkaz energetické náročnosti budovy opatřit SVJ, nikoliv přímo prodávající. Pokud ovšem SVJ na písemné vyžádání majitele jednotky průkaz nepředloží, vystavuje se možným sankcím. V takovýchto výjimečných případech lze průkaz nahradit vyúčtováním tepla, plynu a elektřiny za uplynulé tři roky.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *