Ještě nikdy se neprodávaly nemovitosti v takovém tempu jako dnes. Realitní trh stále není, a ještě nějakou dobu nebude, schopen uspokojit poptávku napříč regiony i typy bydlení. S tím souvisí celá řada jevů, které začínají trh negativně formovat. Jedním z nich jsou takzvané provizní nůžky, které se v letošním roce rozevřely o notný kus více. Což není pozitivní pro ty, co nemovitost kupují, ani pro ty, co ji prodávají.

Co to přesně znamená? Způsob výpočtu realitní provize se nezměnil od devadesátých let. Nejčastěji se jedná o čtyři procenta, o něž je navýšena při prodeji cena bytu nebo domu. Provize by měla pokrýt veškeré náklady realitní kanceláře spojené s hledáním vhodných zájemců a v době, kdy nabídka převyšuje nad poptávkou, má samozřejmě smysl. V situaci, jakou vidíme dnes, však vede k jedinému – prodejci prodají nemovitost za méně a kupující kupují dráž, než jaká je skutečná tržní cena.

Připlatíme si o 60% více
Vyplacená výše provize roste přímo úměrně s cenou prodávaných nemovitostí, které jsou nyní na svém maximu. Zatímco před pěti lety byla její průměrná výše kolem sta tisíc, dnes je to 160 tisíc – tedy o 60 % více. To, kolik zaplatíme, přitom vůbec neodpovídá reálně odvedené práci makléře. Poptávka nad nabídkou jasně převažuje a prodat nemovitost nikdy nebylo rychlejší a jednodušší. Navíc proč platit „přirážku“ ve výši desítek tisíc korun za prodej velkého bytu, když práce s ním je podobně jako s garsonkou?

Prostředník, který je z provize placen, dnes ve většině případů nemá přidanou hodnotu. Bez nadsázky se tedy realitní trh dostal do situace, kdy lidé dobrovolně platí makléřům nejvíce v historii za to, že pro nás udělají nejméně odborné práce. Nafotit nemovitost zvládneme sami díky smartphonům a samotná masová nabídka se stejně prezentuje online. Vzory smluv nemusí dělat zrovna realitka a případné prohlídky levněji vyjdou od specializovaných společností, kterých se i díky například Airbnb vyrojily na českém trhu desítky.

Reakce trhu už přichází
Je jasné, že taková situace nemůže trvat věčně a dříve nebo později trh zareaguje. První náznaky, že se tak děje, ostatně již máme. Výrazným způsobem se začínají měnit prodejní preference majitelů nemovitostí, kteří zcela opouštějí model zprostředkovaného prodeje. Nejvýrazněji je to vidět v metropolích. I díky tomu bude v letošním roce v České republice v přímém prodeji prodáno rekordní množství nemovitostí. Poprvé se bez makléře a bez nutnosti vyplatit provizi prodá každá pátá nemovitost. Majitelé i kupující by tak právě na provizích mohli ušetřit odhadem více než miliardu korun.

Pokud to zároveň povede ke snížení počtů makléřů tak, aby zůstali jen opravdoví profesionálové, bude to obrovská úleva pro obě strany. A situaci na trhu to jen prospěje.

 1. Myslím, že toto téma bylo již x-krát omýláno z různých úhlů pohledů a řekl bych, že odpověď přinášejí ti, kterých se to týká nejvíce – totiž kupující a prodávající. Stačí si přečíst recenze na jednotlivé realitní kanceláře nebo i jednotlivé realitní makléře a každý si udělá svůj obrázek, zda je nebo není za co….

 2. To je zajímavé, často používáte jako argument ve svůj prospěch, že máte stále více inzerce (jak víme inzerát neznamená uskutečněný prodej). Pokud ale makléři vydělávají stále více, pak to znamená, že to nedělají až zase tak blbě, protože jejich výdělek se odvíjí od uskutečněných prodejů. Přece nepovažujete lidi za tak hloupé, že by platili provizi realitním makléřům pro nic za nic?!

  • Pane Beťáku, inzerát určitě neznamená uskutečněný prodej, ale znamená minimálně chuť prodat nemovitost bez realitního makléře. Uskutečněné prodeje, ale rostou také, nebojte :) To, že makléři vydělávají více, vůbec nesouvisí s kvalitou jejich odvedené práce, ale s rostoucí cenou nemovitostí. Provize je počítána percentuálně z kupní ceny a proto logicky roste. K vaší poslední otázce… Ne, určitě nepovažujeme lidi za hloupé. Necháváme samozřejmě rozhodnutí, jestli prodají s RK nebo sami, pouze na nich. Podle výzkumů STEM většina lidí svěřuje prodej nemovitosti makléři hlavně kvůli neznalosti procesu prodeje. Tato skutečnost se díky moderním technologiím a internetu postupně mění. To vede, společně s nekvalitní prací některých makléřů, k růstu prodejů bez realitní kanceláře. To ale jako realitní makléř určitě také víte.

 3. Milan Komárek says:

  Dlouhodobě sleduji různé průzkumy, ze kterých plyne že prodej uskutečněný přes kvalitní RK přináší pro prodávajícího obvykle cca o 8% vyšší kupní cenu, než u přímého prodeje. Je-li průměrná provize makléře 4%, má majitel zcela bezpracně a bezpečně 4% navíc. Takovýto průzkum například loni zveřejnila ČT. Dokonce se domnívám, že nyní je toto navýšení ještě vyšší. Rozumím tedy některým kupujícím, že by raději koupili od přímého majitele, ale absolutně nerozumím majitelům, proč chtějí prodeji věnovat tolik svého úsilí, času a ještě inkasovat ve výsledku méně.

  • To jsou jistě zajímavá čísla pane Komárku. Otázkou je, co si představit pod pojmem „kvalitní RK“. Bylo by také dobré zjistit z jakých dat vychází číslo 8%. Od oněch „kvalitních RK“? V dnešní době, kdy jsou na internetu běžně dostupné cenové mapy nemovitostí a prakticky veškerá inzerce nemovitostí je online, není pro majitele zase tak složité stanovit tržní cenu. Výhoda, kterou dříve měli makléři se ztrácí. To je jeden z důvodů, proč majitelé stále častěji prodávají bez realitního makléře.

   • Milan Komárek says:

    Moje kancelář má dlouhodobě spokojenost 98% klientů (obou stran) procent. Přijde vám to jako špatné číslo? Chápete, že přes RK prodávají a kupují především úspěšní a vytížení lidé, kteří si váží svého času a veškeré nezbytné procesy (a že jich není málo) nechají vyřídit raději specialistu? Jen pro vaši informaci v USA podíl samoprodejců trvale klesá – máte pocit, že je to z hlediska online technologií zaostalá země? Zbytečně lidi strašíte nízkou kvalitou makléřů, máte pravdu jen částečně. Ano, v oboru je velká fluktuace, proto jsou tu tisíce nováčků, kteří většinou (bohužel) obtěžují samoprodejce. Věřte ale současně, že na českém trhu je nejméně 2000 vemi kvalitních profesionálů, přes které prodat nemovitost je radost a ve výsledku přidaná hodnota. Hezký den

    • Nikoho nestrašíme, dáváme prostě majitelům i jinou možnost než využít realitního makléře a upozorňujeme (právě v tomto článku) na neoddiskutovatelné věci, jako na zvyšující se provizi realitních makléřů. To, že realitní makléři „obtěžují samoprodejce“ můžeme potvrdit. I když děláme vše pro jejich odfiltrování, někteří stále na Bezrealitky.cz chodí.

 4. Michal Mates says:

  Dobrý den, co to je bezrealitky.cz ? Prodej nemovitosti je nejen o inzerci. I když pana Komárka neznám, souhlasím s jeho názory. K té odměně RK. Je zajímavé, že když lidé hledají nemovitost, tak navštěvují RK a neřeší výší odměny, ale zajímá je, zda najdou odpovídající nemovitost. S tím se setkávám často, navíc v době převisu poptávky. Když chtějí prodat, tak to zvládnou sami. Nemovitost si zvládne vlastně prodat většina Čechů sama, to je klasika a napomáhá tomu i portál …, který měl v reklamách známou osobnost a prý to nevěděl. Prý za to může reklamni ag.To je amatérismus. Samozřejmě všude jsou kvalitní a nekvalitní „makléři“ i díky fluktuaci a volne živnosti. Kvalita nabidek na portálu je nekvalitní, takže by jistě nemovitost u kvalitní RK byla prodána určitě dříve. Bohužel, chápu lidi, kteří chtěli prodávat s RK a díky neznalostem, nekvalitní práci RK byli nuceni přistoupit k samoprodeji přes inzertní paskvily. Závěrem chci zmínit, že namísto rádoby realitních serverů by situaci měli řešit zákonodárci, aby důvěra v RK byla vyšší, ale to si ještě počkáme.

  • Dobrý den, co je to Bezrealitky.cz pravděpodobně víte, když tento portál navštěvujete. Souhlasíme, že prodej nemovitosti není jen o inzerci. Nikdy jsme to ani netvrdili. Když lidé hledají nemovitost nechodí jen do RK a věřte, že výši odměny v řádu desítek až stovek tisíc pro realitního makléře řeší. Pro naprostou většinu obyvatel jsou to velké peníze. Řešení od zákonodárců bychom určitě také uvítali. Čím méně nekvalitních makléřů, tím lépe. Přejeme hezký den

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *