Jaké jsou výhody a nevýhody řešení prodeje či pronájmu nemovitosti po vlastní ose anebo s asistencí realitní kanceláře? Jak a kde inzerovat? Jak vybrat realitku? Zvládneme si vše obstarat sami? Tyto a mnohé další otázky si kladou snad všichni majitelé nemovitostí, kteří se rozhodují nad způsobem prodeje či pronájmu.

 

Jaký je hlavní rozdíl mezi realitní kanceláří a bezrealitky.cz?

 • Bezrealitky je inzertní portál, kam měsíčně přijde 1.500.000 návštěvníků hledající nemovitost k prodeji či pronájmu. Tito zájemci chtějí zpravidla jediné – komunikovat přímo s majitelem a uzavřít s ním obchod bez asistence třetích stran a zbytečných poplatků.
 • Oproti tomu realitní kancelář pracuje jako zástupce jedné z obchodujících stran. Hledá zájemce, pomáhá při vyjednávání podmínek zastupující straně. Majitel či zájemce, který si RK objedná, platí provizní poplatek za poskytované služby.
 • Jak  realitní kancelář tak i vy sami se neobejdete bez advokáta. Pro dokončení obchodu je potřeba zajistit kvalitní právní dokumentaci, která bude pro obě strany vyhovující a transparentní.

Kdo volí realitní kancelář?

Majitel se nechce prodejem nijak zabývat. Neví, co má dělat a předpokládá, že je to příliš složité a i zaplacení provize (v průměru 3-6%) realitní kanceláři mu stojí za to, že se nebude muset o nic starat. V takovém případě často osloví nejbližší realitní kancelář nebo si nechá doporučit známým. RK vysvětlí svůj postup, obě strany se zpravidla smluvně dohodnou na tom, jak bude celý proces probíhat, co se bude od majitele a RK očekávat a jaká bude odměna za provedenou práci.

Provize z uzavřeného obchodu je buď předem smluvená fixní částka a nebo procentuální podíl z dosažené kupní ceny. Makléř nafotí nemovitost, zajistí inzerci vybere zájemce, domluví prohlídky a pokud se obě strany shodnou, dojde k obchodu. Do procesu nastupuje další strana – právní – která zajistí kompletní právní dokumentaci.

Kdo volí bezrealitky.cz?

Majiteli nevadí vyfotit a stručně popsat svou nemovitost. S realitními kanceláři má on nebo jeho přátelé špatnou zkušenost a nevěří jim. Ví, že vše může zvládnou sám a to aniž by musel platit provizi realitní kanceláři. Prohlídky absolvuje se zájemci sám a následně se dohodne na podmínkách transakce. Společně pak zajistí  advokáta, který je schopný řešit požadavky obou stran.

Pokud nemáte vlastního advokáta, můžete využít Centra služeb na bezrealitky.cz. Zajistíme pro vás spolehlivé a kvalitní advokátní služby na míru.

Ať už využijete vlastního advokáta nebo Centrum služeb, můžete si být jisti, že cena bude vždy nižší než provize, kterou by majitel i kupující museli zaplatit realitní kanceláři jako poplatek za zajištěné služby. Poplatek za inzerci na bezrealitky.cz, který hradí majitel je ve výši podle zvoleného inzertního balíčku od 99,- Kč do 999,- Kč a to vždy na neomezenou dobu.

 

Základní rozdíly přehledně v tabulce

bezrealitky.cz RK
Výhody Nevýhody Výhody Nevýhody
Jako majitel víte o své nemovitosti nejvíce informací Majitel musí sám vytvořit inzerát Při složitějších obchodních případech (například obchodní prostory) může najít rychleji vhodného kupce Majitel platí provizi (většinou cca 3 – 6 % z kupní ceny)
Provizi neplatíte Platíte inzerci 99 Kč – 999 Kč RK vytvoří inzerát za vás a umístí ji na svůj portál Vždy je potřeba další strany, která zajistí právní servis
Se smlouvami pomůže advokátní kancelář v Centru služeb Makléř absolvuje prohlídky, pokud majitel nemá čas nebo nebydlí v blízkosti Podpis exkluzivní smlouvy
Majitel se ničemu nezavazuje
 1. Sára Procházková says:

  Prodej nemovitosti není totéž, jako prodej pečiva. Každý majitel nemovitosti, který se rozhodne ji prodat, potřebuje vyřešit nějakou životní situaci. V dnešní době, kdy se zákony mění jako na běžícím pásu není jednoduché se v nich vyznat. Právníci, kteří se nezabývají realitním právem, mají mnohdy problémy najít všechny související zákony a mohou připravit kupní smlouvu, která má vady a neprojde katastrem. To je ten lepší případ. Horší je, když dojde k zápisu vkladu vlastnického práva k nemovitostem, které nejsou součástí prodeje, nebo naopak dojde k zápisu pouze některých nemovitostí. Vždy se vyplatí si vybrat renomovanou realitní kancelář, která zajistí nejen kvalitní prodej jejich nemovitosti, ale zajistí i kupujícím výhodnou hypotéku, takže obchod proběhne rychle, majitelé nemovitostí nečekají několik týdnů na to, jestli kupující dostane nebo nedostane úvěr, nečekají na to, až bude mít právník čas atd. I když se snaží při prodeji ušetřit, mnohdy je prodej na vlastní pěst může stát mnohonásobně víc, než je provize realitní kanceláře. Každý si musí uvědomit, že provize zahrnuje nejen DPH 21%, ale největší položkou je rozsáhlá inzerce a topování nabídky, dálke pak právní služby, znalecké posudky, práce makléře a jeho náklady na prohlídky a práce nejen s nabídkou, ale také jednání se zájemci a zajišťování služeb, spojených s koupí nemovitosti. Kupující žádnou provizi neplatí, resp. o provizi se obvykle dělí v kupní ceně. Kvalitní realitní kancelář zajistí i daňové přiznání a další služby spojené s prodejem a koupí nemovitosti.
  A portál „bezrealitky“ je v podstatě virtuální realitní kancelář, která si účtuje za své „služby“ také poplatky. Navíc se majitelé musí dobře orientovat v tom, co za své peníze dostanou a v jaké kvalitě. Pokud se rozhodnou prodávat sami, mohou na to doplatit.
  Prodej nemovitosti není jednoduchý proces ani pro velmi inteligentní lidi, natož pro obyčejné a právně nevzdělané. Přesto u nás převládá nedůvěra v realitní kanceláře a portál Bezrealitky tuto nedůvěru podněcuje, i když se chová úplně stejně.

  • Renomovana realitni spolecnost neni v zadnem pripade zarukou slusneho jednani, pravniho servisu apod. Vzdy je to o lidech.
   zazil jsem za leta uz treba nasledujici :
   právní služby – smlouva dle meho pravniho zastupce naprosto neplatna (no, jeho vyrazy byly cosi o 3letem diteti a uplnych kretenech)
   znalecké posudky – znalec dorazil na misto 3 mesice po prodeji a zapocate rekonstrukci (objednan udajne realitkou)
   práce makléře – makler nedorazil na prohlidku s tim, ze jestli je potreba muzeme prelezt plot a po zahrade se porozhlednout sami
   neschopnost uvolnit finance z advokatni uschovy – predlozenim zapisu do katastru (a jednani s kupujicim coby dluznikem)

   Takze realne ? Na smlouvy, papiry atd si radeji najmu pravniho zastupce, na uschovu advokata a inzerat si vyhledam sam zde

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *