Pan Adam si koupil byt na investici, která mu ve výsledku žádné finanční prostředky nepřinesla..


V práci se mi povedlo dostat přidáno a já se rozhodl, že bych si mohl vzít hypotéku a pořídit si nějaký byt jako investici. Nechtěl jsem nic drahého, tak jsem se rozhodl pro menší byt 2+kk s tím, že ho pronajmu, aby mi nájemné splácelo hypotéku. Vše se povedlo zrealizovat a já hledal první nájemníky. To se povedlo celkem rychle, stáhl jsem si z internetu nějaký vzor nájemní smlouvy a ještě jsem si tam doplnil informaci o tom, že nájemníci musí uzavřít pojištění, kdyby se něco stalo. Smlouvu jsme uzavřeli, předali si byt a nájemníci mi asi za 14 dní poslali pojistnou smlouvu. Pojistná částka byla na 300 000 Kč, tak jsem si říkal, že to je v pořádku.

…Nájemníci mi řekli, že praskla nějaká trubka. V bytě byla potopa, ale voda z trubky jen kapala. Spíše to vypadalo na puštěnou vodu ve dřezu, který přetekl.

Utekly asi dva měsíce, když mi volá soused ze spodního patra, že dorazil z práce, já jsem ho prý vytopil a má zničenou půlku kuchyně. Řekl jsem mu, že byt je pronajatý, ale že je pojištěný, takže to vyřešíme. Ihned jsem kontaktoval nájemníky a ti mi řekli, že praskla nějaká trubka v kuchyni. Jel jsem do bytu, všude potopa, nateklo to až do obýváku a zateklo i pod plovoucí podlahu. Dostal jsem se přes tu potopu až ke kuchyňské lince, ale přišlo mi to divné, pod dřezem byla sice uvolněná trubka, ale ta spíše kapala. Tolik vody z ní nemohlo vytéct. Celé to vypadalo spíše tak, jako by někdo nechal puštěnou vodu ve dřezu a ten přetekl. Když jsem se na to ptal nájemníků, tak se kroutili, že to v žádném případě oni nebyli a nic nepřiznali. Nevěděl jsem, co mám dělat, ale myslel jsem si svoje.

Problém však nastal, když jsem si šel znovu pročíst pojistnou smlouvu, co mi poslali a úplně ve mně hrklo. V pojistce totiž bylo zahrnuto pouze vybavení domácnosti, ale žádná odpovědnost za škodu. Když jsem to oznámil nájemníkům, tak nastala poměrně ostrá diskuze a dohadování, že oni nic platit nebudou a podobně. Škoda u souseda se vyšplhala na 70 tisíc a škoda v mém bytě taky. Pojišťovna mi zaplatila pouze část mojí zničené kuchyně a zbytek odmítla. Nadával jsem sám sobě, protože kvůli špatně definovanému typu pojištění v nájemní smlouvě jsem sousedovi musel celou škodu uhradit já. Naštěstí jsem se s nájemníky dohodl, že mi uhradí tu zničenou podlahu v mém bytě. Celá má investiční koupě bytu tedy vyšla pořádně draho, ale pro příště už mám alespoň uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu sám na sebe a smlouvu už mám také v pořádku.

– Adam F., Chomutov


Centrum_Sluzeb


Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *